School Elections

 

Results of the school elections of November 15, 2014

Following the 2014 Elections of the Conseil scolaire francophone de la Colombie-Britannique and the counting of the ballots received, I declare the following candidates to be elected:

RÉGION % OF VOTES CANDIDATE NUMBER OF VOTES
South Coast of BC Robert Joncas (elected) Acclamation
Southeastern BC Roger Hébert (elected) Acclamation
Greater Vancouver 20.6 %

16.8 %

44.1 %

18.6 %

Christian Benoit

Roger Leroux

Luc Morin (elected)

Joanne Weetman

80

65

171

72

Southern Vancouver Island 46.9 %

53.1 %

Marie-Nicole Dubois

Marc-André Ouellette (elected)

61

69

Northern BC 35.5 %

64.5 %

Denis Gendron

Sonia Thibeault (elected)

11

20

Fraser Valley 34.6 %

28.6 %

36.8 %

Annette Azar-Diehl

Johanne Dumas

Marie-France Lapierre (elected)

46

38

49

Northern Vancouver Island N/A **

 

** As there was no candidate for the Northern Vancouver Island region, the CSF will follow the directives of the Ministry of Education for making an appointment to this post, after the 2014-2018 Board of Trustees has been sworn into office.

 

Results of the School Elections of November 19, 2011

In accordance with the British Columbia School Act, the school elections were held on November 19, 2011 in all school regions of British Columbia.

Here are the results in alphabetical order, by region:

Greater Vancouver Alexandra T. Greenhill Majority
Fraser Valley Marie-France Lapierre Majority
South Coast Robert Joncas Majority
Southern Vancouver Island Marc-André Ouellette Majority
Northern Vancouver Island Christine C. Beaudoin Majority
Southeastern BC Roger Hébert Majority
Northern BC Eva Y. Elliott Acclamation

 

 

Results of the 2008 Conseil scolaire francophone school elections

(Richmond, BC).
The Conseil scolaire francophone de la Colombie-Britannique (CSF) is proud to share the results of the 2008 school election. Following the counting of the ballots on Saturday, November 15 at 8:00 p.m., the CSF announces that the following school trustees, representing the seven regions of the province, will sit on its Board of Trustees:

Northern BC Eva Elliot Acclamation
Southeastern BC Guy Bourbeau Acclamation
Northern Vancouver Island Raymond Ouimet Majority
Southern Vancouver Island Marc-André Ouellette Acclamation
Greater Vancouver Alexandra Tcheremenska-Greenhill Majority
Fraser Valley Marie Bourgeois Acclamation
South Coast of BC Hélène Adl Acclamation